A constant electric field of magnitude E = 375 V/m points in the positive x dire
ID: 1836872 • Letter: A
Question
A constant electric field of magnitude E = 375 V/m points in the positive x direction. A charge Q is moved in positive x direction with the field by an external force. Correct: The sign of the work depends on the sign of the charge. Incorrect Without an external force, a free negative charge would accelerate in the direction of the depicted path. Incorrect The work required is independent of the angle of the path with respect to the field. Incorrect No work is required. Incorrect Without an external force, a free negative charge would accelerate perpendicular to the depicted path.Explanation / Answer
Here
electric field , E = 375 V/m
Q = 55 uC
x1 = 0.02 m
x2 = 0.48 m
work done by the external force = Q * E * (x1 - x2)
work done by the external force = 55 *10^-6 * 375 * (0.02 - 0.48)
work done by the external force = -9.49 *10^-3 J
the work done by the external force is -9.49 *10^-3 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.