Item 1 Part A Calculate the torque (magnitude and direction) about point O due t
ID: 1836690 • Letter: I
Question
Item 1 Part A Calculate the torque (magnitude and direction) about point O due to the force F in each of the cases sketched in the Calculate the magnitude of the torque in case (a) figure (Figure 1). In each case, the force F and the rod both lie in the plane of the page, the rod has length 4.00 m, and the force has magnitude 15.0N Submit My Answers Give Up Figure 1 Part B Find the direction of the torque in case (a) 120 0.0 into the page to the right the torque is zero O out of the page O upward 30.0 2.00 m Submit My Answers Give Up 60.0Explanation / Answer
A) 15*4=60Nm
B) out of the page
C) 15*cos(30)*4=9.255Nm
D) out of the page
E) 15*sin(30)*4=30Nm
F) out of page
G) 15*sin(60)*2=4.327Nm
H) into the page
I) 0 as the distance is 0
J) the torque is zero
L) the torque is zero, because force is not perpendicular
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.