Item 1 Part A A neon sign transformer has a 460 W AC output with an rms voltage
ID: 1782815 • Letter: I
Question
Item 1 Part A A neon sign transformer has a 460 W AC output with an rms voltage of 16 kV when connected to a normal household outlet. There are 500 turns of wire in the primary coil. How many turns of wire does the secondary coil have? Express your answer using two significant figures. You may want to review (pages 844-848) ums Submit My Answers Give Up Part B When the transformer is running at full power, what is the current in the secondary coil? Express your answer using two significant figures. Submit My Answers Give Up Part C The current in the primaryc oil? Express your answer using two significant figures. Submit My Answers Give Up ContinueExplanation / Answer
PART(A):17000voltsec/120volts pri*500turns primary=7.08*10^4
PART(B):amps sec=power/volt(sec)
=460W/16V
=28*10^-3.
PART(C):amps pri=power/volts pri
=460W/120V
=3.8amps.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.