A 9- mu F capacitor and a 25- mu F capacitor are connected in series, and the co
ID: 1836491 • Letter: A
Question
A 9- mu F capacitor and a 25- mu F capacitor are connected in series, and the combination is charged to a potential difference of 22 V. How much energy is then stored in this capacitor combination? Two charges q_1 = + 5 Times 10^9 C and q_2 = + 8 Times 10^-9 C are placed 40.0 cm apart. A third particle of mass 30 mu g, and charge q_3 = - 5 Times 10^-9 C is placed between the two particles such that it is 25 cm from q_1 as shown in the diagram below. Determine the acceleration of of the chage q_3 as a result of the net force applied by the two other chargesExplanation / Answer
9 uF and 25 uF are in seies
resultant capacitor C = 9*25/(9+25) = 6.62 uF
voltage V = 22 V
Charge across the combinaion Q = CV= 6.62e-6 *22 = 145.59 uC
energy stored E = CV2/2 = 6.62*222 = 1.6 mJ
B)
Force on Q3(-5 nC) due to Q1(5 nC)
distance = 25 cm
F1 = kQ1Q3/d2 = 8.9e+9*5.0e-9*5.0e-9 /0.252 = 3.56e-6 N
Force on Q3 due to Q2(8.0 nC) distance d = 15 cm
F2 = 8.9*5.0e-9*8.0e-9/0.152 = 15.82 e-6 N
F1 and F2 are in opposite directins as both are +ve charges and atrractve on Q3
net force on Q3 = (15.82-3.56)e-6 =12.26e-6 N
mass of Q3 = 30 ug
acceleration = F/m = 12.26/30 = 0.41 m/s2
=
Energy stored E = CV2/2 = 16.07e-6 *222 /2 = 0.78 mJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.