<p><span style=\"font-family: Times New Roman; font-size: small;\"><span style=\
ID: 1833703 • Letter: #
Question
<p><span><span> <span><span><p>A circular loop TV antenna with 0.02 m2 area is in the presence of a uniform amplitude 550 MHz sinosoidal signal. When oriented for maximum response, the loop develops an emf with a peak value of 30 mV. What is the peak magnitude of</p>
</span></span><strong><span><span>B </span></span></strong><span><span>of the incident wave?</span></span></span></span></p>
Explanation / Answer
A = 0.02m2 f = 550MHz Venf = 30mV
= 2f = (2)(3.14)(550*106) = 3454*106 rad/s
Vemf = ABsin(t + ) It is maximum when sin(t+) = 1
Vemf = AB B = 0.03 / (0.02)(3454*106) B = 434.28 Tesla
f = 550MHz Venf = 30mV
= 2f = (2)(3.14)(550*106) = 3454*106 rad/s
Vemf = ABsin(t + ) It is maximum when sin(t+) = 1
Vemf = AB B = 0.03 / (0.02)(3454*106) B = 434.28 Tesla
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.