Design the double-cascode current source Fig. P7.37 to provide I =0.1 mA and the
ID: 1832523 • Letter: D
Question
Design the double-cascode current source Fig. P7.37 to provide I =0.1 mA and the largest possible signal at the output; that is, design for the minimum allowable voltage across each transistor. The 0.18- mu m CMOS fabrication process available has - 6 V/mu m, and . Use devices with L = 0.5 mu m, and . Specify V G1, V G2, V G3, and the WIL of the transistors. What is the value of Ro achieved? Figure P7.38 shows a folded-cascode CMOS amplifier a simple current source Q2, supplying a current 2l, a cascaded current-source (Q4, Q5) supplying a current l. Assume, for simplicity, that all transistor have equal parameterExplanation / Answer
ID=1/2*p*Cox*W/L*VOV2==>W/L=2*0.0001/(0.0001/V2*0.22)=50
ro=VA/ID*L=(6*0.18)/0.0001=10800 ==>VG1=VDD-vtp-VOV=1.8-0.5-0.2=1.1 V
VG2=VD1max-Vtp-VOV=1.8-0.2-0.5-0.2=0.9 V==>VG3=VD2max-Vtp-VOV=
1.8-0.2-0.2-0.5-0.2=0.7 V==>R0gm2*r03=0.0012*108003=1259712 or
1.26 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.