Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A signal source with a open-circuit voltage of 3mV rms andinternal resistance of

ID: 1829448 • Letter: A

Question

A signal source with a open-circuit voltage of 3mV rms andinternal resistance of 10k is to be used with a 5k loadresistor. Calculate the load voltage and load power if: a) the source is connected directly to the load b) an ideal voltage amplifier with gain of 1 connects thesource to the load c) an ideal amplifier with voltage gain of 10 connects thesource load A signal source with a open-circuit voltage of 3mV rms andinternal resistance of 10k is to be used with a 5k loadresistor. Calculate the load voltage and load power if: a) the source is connected directly to the load b) an ideal voltage amplifier with gain of 1 connects thesource to the load c) an ideal amplifier with voltage gain of 10 connects thesource load

Explanation / Answer

So current through the load = 3mV / 15k rms          = 0.2A rms So the power =0.5*0.22*10-12*5*103  Watts       = 10-10  Watts
b) The voltage amplifier here acts merely as a buffer and itgives no output resistance to the load. So the load does not feelthe internal resistance of the source. So current through the load = 3mV / 5krms          = 0.6A rms So the power= 0.5*0.62*10-12*5*103  Watts       = 9*10-10  Watts
c) The voltage amplifier here acts as a buffer and itgives an amplified voltage to the load. So the load does not feelthe internal resistance of the source and also gets an inputvoltage of 30mV rms. So current through the load = 30mV / 5krms          = 6A rms So the power= 0.5*62*10-12*5*103  Watts       = 900*10-10  Watts
I hope this helps you.          = 0.6A rms So the power= 0.5*0.62*10-12*5*103  Watts       = 9*10-10  Watts
c) The voltage amplifier here acts as a buffer and itgives an amplified voltage to the load. So the load does not feelthe internal resistance of the source and also gets an inputvoltage of 30mV rms. So current through the load = 30mV / 5krms          = 6A rms So the power= 0.5*62*10-12*5*103  Watts       = 900*10-10  Watts
I hope this helps you.          = 6A rms So the power= 0.5*62*10-12*5*103  Watts       = 900*10-10  Watts
I hope this helps you.
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote