A 4.0kg object slides down a ramp of length 3.0m. The ramp is inclined 30 º abov
ID: 1827778 • Letter: A
Question
A 4.0kg object slides down a ramp of length 3.0m. The ramp is inclined 30 º above
horizontal and has a coefficient of kinetic friction 1 = 0.20. At the bottom of the
ramp, the object slides across a rough surface with 2 = 0.30 until it comes to rest.
a) What is the work done by friction while the object slides down the ramp?
b) What is the work done by gravity force while
the object slides down the ramp?
c) What is the kinetic energy of the object at the
bottom of the ramp?
d) What is the work done by friction across the
rough surface?
e) How far does the object slide along the rough
surface?
Explanation / Answer
a) work done by friction along ramp = μmgcosθ(s) = 0.20(4)(9.8)cos 30 ( 3) =- 20.37 J apprx
b) height of ramp = 3sin30 = 2m
work done by gravity = mgh = 4(9.8)( 2) = 78.4 J
c) kinetic energy at bottom of ramp = 78.4 - 20.37 = 58.03 J
d) work don e bt=y friction on rough surface= 0 - 58.03 = -58.03 J
e) velocity of object before it encounters the rough surface= 0.5mv^2 = 58.03
v^2= 29.015
retardation = μg = 0.30(9.8) = 2.94 m/s^2
using the kinematic equation,
v^2 - u^2 = 2as
0 - 29.015 = 2(2.94)S
s= 4.934 m apoprx
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.