A 4.00-cm tall light bulb is placed a distance of 45.7 cm from a double convex l
ID: 1433739 • Letter: A
Question
A 4.00-cm tall light bulb is placed a distance of 45.7 cm from a double convex lens having a focal length of 15.2 cm. Determine the image distance and the image size. 7. A 4.00-cm tall light bulb is placed a distance of 8.30 cm from a double convex lens having a focal length of 15.2 cm. (NOTE: this is the same object and the same lens as in #6, only this time the object is placed closer to the lens.) Determine the image distance and the image size.8. A 4.00-cm tall light bulb is placed a distance of 35.5 cm from a diverging lens having a focal length of -12.2 cm. Determine the image distance and the image size.9. Determine the image distance and image height for a 5-cm tall object placed 20.0 cm from a double convex lens having a focal length of 15.0 cm. 10. The focal point is located 20.0 cm from a double concave lens. An object is placed 12 cm from the lens. Determine the image distance.
Explanation / Answer
here,
The focal length of a converging lens is positive, but for a diverging lens, it is negative
the object distance , do = 0.457 m
focal length , f = 0.152 m
let the object distance be do
using the lens formula
1/f = 1/do + 1/di
di = 0.228 m
m = - di/do = hi/ho
- 0.228 * 0.04 /0.457 = hi
hi = - 1.99 cm
the image distance and image size are 22.8 cm and -1.99 cm
-------------------------
the object distance , do = 8.3 cm m
focal length , f = 15.2 m
let the object distance be do
using the lens formula
1/f = 1/do + 1/di
di = -18.28 cm
m = - di/do = hi/ho
18.28 * 4 / 8.3 = hi
hi = 8.81 cm
the image distance and image size are - 18.28 cm and 8.81 cm
------------------------
the object distance , do = 35.5 cm
focal length , f = - 12.2 m
let the object distance be do
using the lens formula
1/f = 1/do + 1/di
di = - 9.08 cm
m = - di/do = hi/ho
9.08 * 4 / 35.5 = hi
hi = 1.02 cm
the image distance and image size are - 9.08 cm and 1.02 cm
------------------------
the object distance , do = 20 cm
focal length , f = 15 cm
let the object distance be do
using the lens formula
1/f = 1/do + 1/di
di = 60 cm
m = - di/do = hi/ho
- 60 * 5 / 20 = hi
hi = -15 cm
the image distance and image size are 60 cm and -15 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.