A 4.0-cm-diameter loop with resistance 0.19 around a 2.0-cm-diameter solenoid. T
ID: 1786853 • Letter: A
Question
A 4.0-cm-diameter loop with resistance 0.19 around a 2.0-cm-diameter solenoid. The solenoid is 15 cm long, has 100 turns, and carries the current shown in the graph. A positive current is cw when seen from the left.
(Figure 1)
Part A
Find the current in the loop at t = 0.5s.
Express your answer as an integer and include the appropriate units.
Part B
Find the current in the loop at t = 1.5s.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part C
Find the current in the loop at t = 2.5s.
Express your answer as an integer and include the appropriate units.
MasteringPhysics: Homework 11 (Ch. 30 & 32) - Google Chrome Secure l https://session.masteringphysics.com/myct/itemView?offset=next&assignmentProblemID;=82886545 rk 1 Problem 30.46 ResourcesExplanation / Answer
magnetic field produced by solenoid B = uo*(N/L)*I
magnetic flux phi = B*A
A = effective area = pi*r^2
r = radius of solenoid = 2/2 = 1 cm = 0.01 m
mganetic flux = uo*(N/L)*I*pi*r^2
induced emf = rate of change in flux
emf = uo*(N/L)*pi*r^2*(dI/dt)
current I = emf/R
R = resistance
I(t) = (uo*(N/L)*pi*r^2/R)*(dI/dt)
I(t) = (4*pi*10^-7*(100/0.15)*pi*0.01^2/0.19)*(dI/dt)
I(t) = 1.38*10^-6*(dI/dt)
part(A)
at t = 0.5
current I is constant
dI/dt = 0
current in the loop I(0.5) = 0
=======================
part B
at t= 1.5s
slope dI/dt = (20/0.5) = 40 A
I(1.5) = 1.38*10^-6*40
I(1.5) = 5.52*10^-5 A
=========================
part(c)
at t = 2.5
dI/dt = 0
I(2.5) = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.