A 4.0-cm-diameter loop with resistance 0.10 around a 2.0-cm-diameter solenoid. T
ID: 1792265 • Letter: A
Question
A 4.0-cm-diameter loop with resistance 0.10 around a 2.0-cm-diameter solenoid. The solenoid is 12 cm long, has 100 turns, and carries the current shown in the graph. A positive current is cw when seen from the left.
(Figure 1)
Part A
Find the current in the loop at t = 0.5s.
Express your answer as an integer and include the appropriate units.
Part B
Find the current in the loop at t = 1.5s.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part C
Find the current in the loop at t = 2.5s.
Express your answer as an integer and include the appropriate units.
1 (A) 20 4.0 cm 2.0 cm 0 r (s) 20Explanation / Answer
A) at t = 0.5 sec ,since there is no change in current in solenoid hence there is no cange in magnetic flux linked with the solenoid
hence no curent induces in coil at 0.5 sec
so the answer at t = 0.5 sec is I = 0 A
B) at t = 1.5 sec
I = [(mu_o*N*pi*r^2)/(R*l)]*(dI/dt)
I = ((4*3.142*10^-7*100*3.142*0.01^2)/(0.1*0.12))*((20+20)/1)
I = 132*10^-6 A
C) at t = 2.5 sec
di/dt = 0
hence I = 0 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.