A 4.00 percent coupon municipal bond has 12 years left to maturity and has a pri
ID: 2705059 • Letter: A
Question
A 4.00 percent coupon municipal bond has 12 years left to maturity and has a price quote of 106.80. The bond can be called in eight years. The call premium is one year of coupon payments. (Assume interest payments are semiannual and a par value of $5,000.)
Current yield
3.75%
Compute the yield to maturity. (Round your answer to 2 decimal places.)
Yield to maturity=__%
Compute the taxable equivalent yield (for an investor in the 35 percent marginal tax bracket). (Round your answer to 2 decimal places.)
Equivalent taxable yield=___%
Compute the yield to call. (Round your answer to 2 decimal places.)
Yield to call+___%
Explanation / Answer
Current Yield: Income/Price = 2.70/95.55 = 0.02826 = 2.83%
YTM: 3.18%, based on using the financial bond calculator below. The following data was used: Par value: $5,000, Semi-annual coupon payment of $67.50, Price: -$4,777.50 (enter as a negative number as this is cash outflow) and number of periods: 22.
http://www.zenwealth.com/BusinessFinance...
Tax-equivalent YTM: 3.18/0.65 = 4.89%
Yield to Call: 4.53%, based on using the financial bond calculator above. The following data was used: Par value: $5,130, Semi-annual coupon payment of $67.50, Price: -$4,777.50 (enter as a negative number as this is cash outflow) and number of periods: 8.
Tax-equivalent Yield to Call: 4.53/0.65 = 7.52%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.