A textile machine with a mass of 5000 kg must be isolated from transmitting forc
ID: 1818831 • Letter: A
Question
A textile machine with a mass of 5000 kg must be isolated from transmitting forceto the foundation. The forcing function can be expressed as
F (t) = 100 sin(?t) + 5 sin(2?t)
where the force is in Newtons, t is in seconds, and the fundamental frequency is 1200
rpm. Commercial isolators are available from the machine manufacturer. These isolators
are rated by their de?ection under the weight of the machine and are available in rating
of 4, 6, and 8 mm. Select an isolator and describe why is it preferred.
Explanation / Answer
we select an isolator depending on the distance traveled by vibration. F (t) = 100 sin(?t) + 5 sin(2?t) we maximize it df/dt = 100cos(t) + 10 Cos(2t) =0 max F(t) =~ 100 distance = 100/5000 = .02 therefore 4mm isolator is sufficient answer PLEASE RATE
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.