A tetherball apparatus consists of a ball attached to a 2.30 m rope that is atta
ID: 2097351 • Letter: A
Question
A tetherball apparatus consists of a ball attached to a 2.30 m rope that is attached in turn to the top of a 2.90 m tall pole. The ball is struck such that it moves horizontally around the pole. Immediately after the ball is struck, it moves at 2.56 m/s, and experiences a centripetal acceleration of 0.580g (where g is the acceleration due to gravity of a falling object near Earth's surface). If the resulting path of the ball is approximately a circle, what is the height h of the ball above the ground?
If you start over and hit the ball harder, such that it moves with speed 18.6 m/s at a height of 2.75 m, what would the centripetal acceleration of the ball have to be (as a multiple of g)?
ps. First answer is in m and second part is in g.
Explanation / Answer
a)
Given centripetal acceleration.
v^2 / r = g
2.56^2 / r = 0.580 * 9.8
r = 1.153 m
Height of the ball above the ground
= 2.90 - sqrt(2.30^2 - 1.153^2)
= 0.90 m
--------------------------------------------------------
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.