A tetherball apparatus consists of a ball attached to a 2.30 m rope that is atta
ID: 2095755 • Letter: A
Question
A tetherball apparatus consists of a ball attached to a 2.30 m rope that is attached in turn to the top of a 2.70 m tall pole. The ball is struck such that it moves horizontally around the pole. Immediately after the ball is struck, it moves at 5.83 m/s, and experiences a centripetal acceleration of 1.74g (where g is the acceleration due to gravity of a falling object near Earth's surface). If the resulting path of the ball is approximately a circle, what is the height h of the ball above the ground?
Explanation / Answer
Let it rotate in a circle of radius r.
Given centripetal acceleration.
v^2/r = g
5.83^2/r = 1.74 * 9.8
r = 2 m
Height of the ball above the ground = 2.7 - sqrt(2.3^2 - 2^2) = 1.564 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.