A parallel circuit consists of two 100 ohm resistors in parallel. What happens t
ID: 1812109 • Letter: A
Question
A parallel circuit consists of two 100 ohm resistors in parallel. What happens to the current of the circuit when another 100 ohm resistor is added in parallel to the other two resistors (Points : 5)
decreases by 50%
decreases by 33.3%
increases by 33.3%
increases by 50%
V1=
R1=560 ohm, R2=430 ohm, R3=560 ohm
4. In the circuit below, what voltage (V1) is required to produce a total current of 7.5 mA?
V1
R1=2kOhm, R2=2kohm, R3-2kohm
5. What is the power dissipation of R1?
V1=12V, R1=1.8 kohm, R2=4.3kOhm
The circuit schematic consists of three vertical branches connected together in parallel in a circuit. The first branch on the left consists of a battery labeled V1, 12 V with its positive polarity pointing upwards. The second branch consists of a resistor labeled R1, 1.8 kOhm. The third branch consists of a second resistor labeled R2, 4.3 kOhm. The negative lead of the battery is connected to ground.
Press the ESC key to close the image description and return to lecture
The circuit schematic consists of four vertical branches connected together in parallel in a circuit. The first branch on the left consists of a battery labeled V1 with its positive polarity pointing upwards. The second branch consists of a resistor labeled R1, 560 Ohm. The third branch consists of a second resistor labeled R2, 430 Ohm. The fourth branch consists of a third resistor labeled R3, 560 Ohm. The negative lead of the battery is connected to ground.
Press the ESC key to close the image description and return to lecture
3. (TCO 4) If the current in the circuit below is 3.9 mA, what is the voltage supplied?V1=
R1=560 ohm, R2=430 ohm, R3=560 ohm
4. In the circuit below, what voltage (V1) is required to produce a total current of 7.5 mA?
V1
R1=2kOhm, R2=2kohm, R3-2kohm
5. What is the power dissipation of R1?
V1=12V, R1=1.8 kohm, R2=4.3kOhm
The circuit schematic consists of three vertical branches connected together in parallel in a circuit. The first branch on the left consists of a battery labeled V1, 12 V with its positive polarity pointing upwards. The second branch consists of a resistor labeled R1, 1.8 kOhm. The third branch consists of a second resistor labeled R2, 4.3 kOhm. The negative lead of the battery is connected to ground.
Press the ESC key to close the image description and return to lecture
The circuit schematic consists of four vertical branches connected together in parallel in a circuit. The first branch on the left consists of a battery labeled V1 with its positive polarity pointing upwards. The second branch consists of a resistor labeled R1, 560 Ohm. The third branch consists of a second resistor labeled R2, 430 Ohm. The fourth branch consists of a third resistor labeled R3, 560 Ohm. The negative lead of the battery is connected to ground.
Press the ESC key to close the image description and return to lecture
Explanation / Answer
1.decreases by 33.3%.
Where is the diagram?
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.