We have an amplifier with a 1 MHz bandwidth and a 20 micro-V input signal. The i
ID: 1809994 • Letter: W
Question
We have an amplifier with a 1 MHz bandwidth and a 20 micro-V input signal. The input noise = 1 micro-V, output signal = 6.0 mV, and output noise = 1 mV. Find (a) SNR at the input Pin = Pn(in)= K(T)BW= 1.38*10-23(290)1MHz= 4*10-15W (b) SNR at the output (c) Noise figure NF= 10 log(400/36)= 10.458dB I know the answers are (a) 400 (b) 36 I am having a hard time finding the input power (Pin) to calculate the SNR for part a. Once I have that the rest is easy. Included is the work I have done on it. Any help is greatly appreciated!!Explanation / Answer
a) SNR = P(signal) / P(noise) = [V(signal) / V(noise) ] ^2 = (20/1)^2 = 400
b) similarly at output SNR = (6/1)^2 = 36
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.