We have a phosphoresent tube with a potential difference between the two ends. I
ID: 2141080 • Letter: W
Question
We have a phosphoresent tube with a potential difference between the two ends. It has allowed the gas inside to ionize. There are He+2 and He+1ions present as well as electrons. Imagine that the ions are moving to the left at the same time that some electrons are moving to the right past the same location.
Part A: Direction of net current is to the left.
Part B: In 4.19s, 6.82C of electrons flow to the right at the same time that 9.1C of He+1 flow to the left. The direction of the current due to the ions is to the left.
Part C: What are the magnitude of the current due to the ions? Ip= qHe+1/time =9.1/4.19s=2.17A
Part D: Direction of this current due to the electrons is to the left.
Part E: Magnitude of current due to electrons= qelectrons/time=6.82C/4.19s=1.63A
Part F: Direction of total current is to the left.
Part G: What are the magnitude of total current? itotal=iHe+ + ie- = 1.63A + 2.17A = 3.80A
Part H: Now assume the He+2 ions move to the right at a rate of 2.91
Explanation / Answer
: Now assume the He+2 ions move to the right at a rate of 2.91
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.