It says to find the power \"supplied\" by the VCCS. I found id=4Vc=4(-2)= -8A. H
ID: 1806852 • Letter: I
Question
It says to find the power "supplied" by the VCCS.
I found id=4Vc=4(-2)= -8A.
However, when trying to find the power of the VCCS, I am confused because......based on passive and non-passive sign convention, how do I know when to do this:
p = -vi ?
VS
p = vi ?
Can you please explain "CLEARLY"?
thanks!
Explanation / Answer
here the direction of current is indicated away from the junctions means
Id=4Vc =4*2=8A
power
Pd =VdId =8*2.2=17.6 Watts are supplied by the VCCS.
if it is towards the junction then
P=-VdId
here above is the answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.