It is your first day in a new summer job and in order to collect field samples y
ID: 592175 • Letter: I
Question
It is your first day in a new summer job and in order to collect field samples you need to prepare Saline solution. 2. a) You decide to prepare a 5M Nacl (58.5 g.mol) stock solution which you will be able to use throughout the summer. You decide on 250ml. How much NaCI should you weigh out? b) Now you need to dilute your 5M NaCI to a working concentration of 140mM for the Saline, you need 100mL for your field trip, how much of the 5M NaCl should you add? c) How would you sterilize your saline before you collect the samples?Explanation / Answer
a)
M = mol/V
mol = MV = 5*0.25 = 1.25 mol of NaCl
mass = mol*MW
mass = 1.25*55.8
mass of NaCl = 69.75 g
b)
dilutoin for:
M1V1 = M2V2
5M * V = (140*10^-3) * 100 mL
V = (140*10^-3) * 100/5
V = 2.8 mL
c)
most likely we apply the "dry heat" method
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.