An alpha partide travels at a velocity of magnitude 510 m/s through a uniform ma
ID: 1795733 • Letter: A
Question
An alpha partide travels at a velocity of magnitude 510 m/s through a uniform magnetic field of magnitude 0.041 T. (An alpha particle has a charge of charge of +3.2 x 101 C and a mass e 6 ion id the angle between the particle's direction of motion and the magnetic field is 770 What is the magnitude of a) the force acting on the particle due to the field, a (b) the acceleration of the particle due to this force? (c) Does the speed of the particle increase, decrease, or remain the same? (a) Number Units (b) Number UnitsExplanation / Answer
speed of the alpha particle v = 510 m/s
magnetic field B = 0.041T
charge q = 3.2 x 10-19 C
mass m = 6.6 x 10-27 Kg
angle x = 770
force acting on the particle F = qvB sinx
= 3.2 x 10-19 x 510 x 0.041 x sin 77
= 3.2 x 10-19 x 510 x 0.041 x 0.9744
=6.52 x 10-18 N
b) accelaration = F/m = 6.52 x 10-18 / 6.6 x 10-27
= 0.99 x 109 m/s2
c) The speed of the particle remains constant . This force can only change the direction but not the magnitude of the velocity
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.