An alpha particle, which consists of two neutrons and two protons, has a mass of
ID: 1475077 • Letter: A
Question
An alpha particle, which consists of two neutrons and two protons, has a mass of6.645 × 1027 kg and a charge of 2e.
Part A
What is the de Broglie wavelength of an alpha particle of kinetic energy 8.48 × 1013 J?
Express your answer with the appropriate units.
5.17•1015m
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 2 attempts remaining
An alpha particle, which consists of two neutrons and two protons, has a mass of6.645 × 1027 kg and a charge of 2e.
Part A
What is the de Broglie wavelength of an alpha particle of kinetic energy 8.48 × 1013 J?
Express your answer with the appropriate units.
=5.17•1015m
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 2 attempts remaining
Explanation / Answer
de broglie wavelength=plank's constant/momentum
as its kinetic energy is given as 8.48*10^(-13) J
let its speed be v.
then 0.5*mass*speed^2=energy
==>speed=sqrt(8.48*10^(-13)/(0.5*6.645*10^(-27))=15.976*10^6 m/s
then momentum=mass*speed=6.645*10^(-27)*15.976*10^6=1.061598*10^(-19) kg.m/s
then de broglie wavelength=6.626*10^(-34)/(1.061598*10^(-19))=6.2416*10^(-15) m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.