An alpha particle (the nucleus of a helium atom formed by 2 protons and 2 neutro
ID: 2290051 • Letter: A
Question
An alpha particle (the nucleus of a helium atom formed by 2 protons and 2 neutrons with charge q = +2(1.6 x 10-19 C ) is moving perpendicular to a magnetic field of 0.760 tesla at a velocity of 4.70E+6 m/s ; calculate the magnitude of the magnetic force exerted on it. Tries 0/10
Calculate the acceleration of the alpha particle. Tries 0/10
What will be the radius of curvature of the path followed by the alpha particle in the magnetic field? Tries 0/10
What would be the force on the alpha particle if it were traveling parallel to the magnetic field lines?
Explanation / Answer
F = q*V*B*sin90
Fb = 2*1.6e-19 * 4.7e6 * 0.76 * 1 = 1.14304e-12 N
a = F/m = 1.14304e-12/(4*1.67e-27) = 1.71*10^14 m/s^2
r = mv/qB = (4*1.67e-27*4.7e6)/(2*1.6e-19*0.76) = 0.13 m
Fb = q*v*B*sin0 = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.