An alloy used in a heating element of household heater has a room temperature (2
ID: 1389698 • Letter: A
Question
An alloy used in a heating element of household heater has a room temperature (20 Degree C) resistivity of 1 30x 10-8 0m. Its temperature coefficient is 4.05 x 10^-4 per Degree C. Find the resistivity of the alloy at an operating temperature of 500 Degree C. b) What is in O the resistance needed (at operating temperature) if we want the heater to operate with a power output of 1.5 kW when connected to 120 VAC power line? c) What length of wire is needed it the cross sectional area of the wire is 6.0 mm^2?Explanation / Answer
As
rho = rho0 (1 + alpha (Tf - Ti))
Then, as Tf = 500 C, Ti = 20 C,
rho = 1.553*10^-6 ohm m [ANSWER]
*************************
As
P = V^2 / R
Then
R = V^2 / P = 9.6 ohm [ANSWER]
**************************
As
R = rho L / A
Then
L = R A / rho
As rho = 1.553E-6 ohm m, A = 6.0E-6 m^2, R = 9.6 ohm, then
L = 37.1 m [ANSWER]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.