MZAXH A satellite orbits the Earth in an orbit 548_km high. Find (*) the satelli
ID: 1794435 • Letter: M
Question
MZAXH A satellite orbits the Earth in an orbit 548_km high. Find (*) the satellite's orbital speed and (*") period. (The mass and radius of the Earth are 5.98E+24 kg and 6370000 m, respectively.) 7. orbital speed a. 7695 m/s b. 7593 m/s c. 9677 m/s d. 14600 m/s e. 9132 m/s f. 13040_m/s 8. orbital period a. 1.815 h b. 1.618 h c. 1.411 h d. 1.59 h e. 2.994 h f. 2.514h KTNDS 7-g golf ball is at rest on a tee. A golfer swings his club and hits the ball so that the club applies an average force of 300 N for 4.2 ms. How fast does the ball move coming off the tee? 9. a. 55.34 m/s b 34.05,m/s c. 32.79 m/s d. 30.05 m/s f. 62.15.m/s IZIXMExplanation / Answer
7.
Radius
R=548+6370 =6918 km
orbital speed is given by
V=sqrt(GM/R)=sqrt(6.67*10-11*5.98*1024/6918*103)
V=7593 m/s
8.
Orbital period is given by
T=2piR/V =2pi*6918*103/7593
T=5725 s
in hours
T=5725/3600 =1.59 hours
9.
Average force
Favg =m(dV/dt)
300=0.037*dV/(4.2*10-3)
dV=34.05 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.