Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A magnetic field of magnitude B = 75 mT points at an angle = 30° from the normal

ID: 1794078 • Letter: A

Question

A magnetic field of magnitude B = 75 mT points at an angle = 30° from the normal of a circular loop of radius R = 20 mm as shown below. The loop has N = 500 turns.

a. Find the magnetic flux through the loop.

[Write your answer to 3 decimal places; don't forget that for units like m/s2, write as m/s2 (no spaces between the symbols).]

b. The magnitude of the magnetic field is decreasing with time. What direction of current will be induced in the coil of wire? Carefully explain your reasoning for this answer!

b1. What is the direction of the original magnetic field with respect to the figure (left, right, up, down, into, out of)?

b2. How is magnetic flux changing (increasing or decreasing)?

b3. Faraday's Law says a voltage will be induced to (reinforce / oppose) the change in flux.

b4. What is the direction of the INDUCED magnetic field with respect to the figure (left, right, up, down, into, out of)?

b5. What is the direction of the induced current in the wire (CW or CCW)?

c. The radius of the coil is decreasing steadily with time; the magnetic field is held constant. What direction of current will be induced in the coil of wire? Carefully explain your answer!

c1. What is the direction of the original magnetic field with respect to the figure (left, right, up, down, into, out of)?

c2. How is magnetic flux changing (increasing or decreasing)?

c3. Faraday's Law says a voltage will be induced to (reinforce / oppose) the change in flux.

c4. What is the direction of the INDUCED magnetic field with respect to the figure (left, right, up, down, into, out of)?

c5. What is the direction of the induced current in the wire (CW or CCW)?

Explanation / Answer

given

B = 75 mT

theta = 30 deg

R = 20 mm

N = 500 turns

a. MAgnetic flux = Bcos(theta)*pi*R^2 = 81620.97139 mT mm^2 = 8.162*10^-5 T m^2

b. for decreasing magnetic field, the current is such that the magnetic flux through the loop increases

hence induced current is in the anticlockwise direction as seen from the front

b1. direction of original magnetic field wrt figure = out of page

b2. magnetic flux is decreasing

b3. voltage will induce to oppose the change in flux

b4. induced magnetic field is out of the page

b5. induced current is anticlockwise

c. r is decreasing with time

c1. original magnetic field out of the page

c2. magnetic flux is decreasing

c3. voltage will induce to oppose the change in flux

c4. induced magnetic field is out of the page

e5. induced current is anticlockwise

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote