A magnetic field has a magnitude of 1.20 times 10^-3 T and an electric field has
ID: 1551056 • Letter: A
Question
A magnetic field has a magnitude of 1.20 times 10^-3 T and an electric field has a magnitude of 4.40 times 10^3 N/C. Both fields point in the same direction. A positive 1.8 mu C charge moves at a 3.40 times 10^6 m/s in a direction that is perpendicular to both fields. Determine the magnitude of the net force that acts on charge. 0.0108 N One component of a magnetic field has a magnitude of 0.022 T and points along the +x axis while the other component has a magnitude of 0.032 T and points along the y-axis. A partied carrying a charge of + 7.00 times 10^-5 C is moving along the +z axis at a speed of 2.60 times 10^3 m/s. Find the magnitude of the net magnitude force that acts on the particle? N Determine the angle that net force makes with respect to the +x axis?Explanation / Answer
magnetic force on moving charge = charge * velocity * magnetic field
for magnetic field at x direction
magnetic force = 7 * 10^-5 * 2.6 * 10^3 * 0.022
magnetic force = 0.004004 N
for magnetic field at y direction
magnetic force = 7 * 10^-5 * 2.6 * 10^3 * 0.032
magnetic force = 0.005824 N
net magnetic force = sqrt(0.004004^2 + 0.005824^2)
net magnetic force = 0.007067 N
direction = tan^-1(0.005824 / 0.004004)
direction = 55.49 degree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.