A magician chemist can convert 1 speck of red dust into 2 specks of blue dust. N
ID: 892223 • Letter: A
Question
A magician chemist can convert 1 speck of red dust into 2 specks of blue dust. Now, 6.02 x 1023 pieces of red dust weigh 326 grams, and 6.02 x 1023 pieces of blue dusts weigh 400 grams. Magician C is given 200 mg of red dust, and obtains 59 mg of blue dust after his magical conversion.
If the magician's technique is perfect, all red dust get converted successfully, how many grams of blue dust would he get? (_____/2 pt)
What is the % of the red dust that has been successfully converted? (_____/2 pt)
Explanation / Answer
1 red = 2 blue
1 red = 326 g/mol
1 blue = 400 g/mol
1 mol red --> 2 mol blue
MAgician C
m 200 mg --> 200/326 = 0.613 specks red
therefore, he can produce 2*0.613 blue specks = 1.226
that is 1.226*400 = 490.8 grams of spec blue
The % of conversion
% = 59 / 490.8 = 0.1202
or 12.02 % conversion
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.