A horizontal spring of elastic constant k=60N/cm is compressed by 10 cm then rel
ID: 1792963 • Letter: A
Question
A horizontal spring of elastic constant k=60N/cm is compressed by 10 cm then released. As it un-compresses the spring pushes on a block of mass m=0.5 kg over a frictionless horizontal table. The mass loses contact with the spring as the spring reaches its natural length. As it continues on its path the mass collides head-on and elastically with a second mass of 6kg initially at rest. If the 0.5 kg mass would bounce back , it would go towards the spring. If that is the case by how much will the mass compress the spring? A horizontal spring of elastic constant k=60N/cm is compressed by 10 cm then released. As it un-compresses the spring pushes on a block of mass m=0.5 kg over a frictionless horizontal table. The mass loses contact with the spring as the spring reaches its natural length. As it continues on its path the mass collides head-on and elastically with a second mass of 6kg initially at rest. If the 0.5 kg mass would bounce back , it would go towards the spring. If that is the case by how much will the mass compress the spring? A horizontal spring of elastic constant k=60N/cm is compressed by 10 cm then released. As it un-compresses the spring pushes on a block of mass m=0.5 kg over a frictionless horizontal table. The mass loses contact with the spring as the spring reaches its natural length. As it continues on its path the mass collides head-on and elastically with a second mass of 6kg initially at rest. If the 0.5 kg mass would bounce back , it would go towards the spring. If that is the case by how much will the mass compress the spring?Explanation / Answer
here,
spring constant , K = 60 N/cm = 6000 N/m
initially , as the spring compresses
let the initial speed of m1 be u1
using conservtaion of energy
0.5 * k * x^2 = 0.5 * m1 * u1^2
0.5 * 6000 * 0.1^2 = 0.5 * 0.5 * u1^2
10.95 m/s = u1
mass , m2 = 6 kg
let the final speed after the collison be v1 and v2
using conservation of momentum
m1 * u1 = m1 * v1 + m2 * v2
0.5 * 10.95 = 0.5 * v1 + 6 * v2 ....(1)
and
using conservation of energy
0.5 * m1 * u1^2 = 0.5 * m1 * v1^2 + 0.5 * m2 * v2^2
0.5 * 10.95^2 = 0.5 * v1^2 + 6 * v2^2 ....(2)
from (1) and (2)
v1 = - 9.26 m/s
v2 = 1.68 m/s
let the spring compresses x' m
using conservtaion of energy
0.5 * k * x'^2 = 0.5 * m1 * v1^2
0.5 * 6000 * x'^2 = 0.5 * 0.5 * 9.26^2
x' = 0.084 m = 8.4 cm
the spring compresses 8.4 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.