Item 2 What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a u
ID: 1792794 • Letter: I
Question
Item 2 What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field with a magnitude of 0.290 T in the+ z-direction? A circular area with a radius of 7.00 cm lies in the ry-plane Submit My Answers Give Up Part B What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to the same magnetic field (with a magnitude of 0.290 T), now at an angle of 54.1 from the +z direction? Submit My Answers Give Up Part C What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to the same magnetic field (with a magntiude of 0.290 T), now in the ty -direction?Explanation / Answer
The magnetic flux = (magnetic field intensity)(area)cos(theta)
Magnetic field in tesla
Area in square meters (are of a circle = pir^2)
a) flux = 0.29*pi*0.07^2*cos(0) = 4.46*10^-3 Wb
b) flux = 0.29*pi*0.07^2*cos(51.4) = 2.62*10^-3 Wb
c) flux = 0.29*pi*0.07^2*cos(90) = 0 Wb
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.