Item 11 The average power dissipated by a resistor connected to a sinusoidal emf
ID: 1388395 • Letter: I
Question
Item 11 The average power dissipated by a resistor connected to a sinusoidal emf is 4.0W. Part A What is Pavg if the resistance R is doubled? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Pavg = Value Units Part B What is Pavg if the peak emf epsilon0 is doubled? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Pavg= Value Units Part C What is Pavg if both are doubled simultaneously? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Pavg = Value UnitsExplanation / Answer
Part A
if Resistance is doubled
then Pav=V^2/R
so 4=V^2/R
V^2=4R--1
so if resistance is doubled then
Pav=V^2/R
putting value of 1 in this equation
Pav=4R/2R
Pav=2 watt
Part B
Pav=2V^2/R
Pav=2*4R/R
Pav=8 watt
here power gets doubled
Part C
Pav=2V^2/2R
=V^2/R
=4R/R
=4 watt
power remains same in this case
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.