Item 12 12 of 18 > Part A Constants How far should the objective lens be from th
ID: 1585602 • Letter: I
Question
Item 12 12 of 18 > Part A Constants How far should the objective lens be from the object to produce a real image 16 cm from the objective? Your task in physics lab is to make a microscope from two lenses. One lens has a focal length of 12 cm, the other a focal length of 2.0 cm. You plan to use the more powerful lens as the objective, and you want its image to be 16 cm from the lens, as in a standard biological microscope Express your answer using two significant figures d= cm Submit Request Answer Part B What will be the magnification of your microscope? Express your answer using two significant figuresExplanation / Answer
Solution:-
Part A)
The image from the objective needs to be 16 - 12.0 cm, that is 4.0 cm
For the object location
Now using equation
1/f = 1/p + 1/q
1/1.1 = 1/p + 1/4
=>1/1.1-1/4== 1/p
=>29/44=1/p
=>29p=44
=>p=44/29
=> 1.52 cm
Part B)
M = -L/fo(25/fe)
L = 16 - 2 - 12= 2 cm
M = (-2/2)(25/12)
M = -2.08
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.