A wheel 2.20 m in diameter lies in a vertical plane and rotates about its centra
ID: 1792557 • Letter: A
Question
A wheel 2.20 m in diameter lies in a vertical plane and rotates about its central axis with a constant angular acceleration of 4.25 rad/s2. The wheel starts at rest at t = 0, and the radius vector of a certain point P on the rim makes an angle of 57.3° with the horizontal at this time. At t = 2.00 s, find the following.
(a) the angular speed of the wheel
rad/s
(b) the tangential speed of the point P
m/s
(c) the total acceleration of the point P
(d) the angular position of the point P
rad
Explanation / Answer
a) given that alpha = 4.25 rad/s^2
radius is r = d/2 = 2.2/2 = 1.1 m
but alpha = (Wf-wi)/t
4.25 = (Wf-0)/2
Wf = 4.25*2 = 8.5 rad/s
b) v = r*w = 1.1*8.5 = 9.35 m/s
c) total accelaration is a = sqrt(a_tan^2 + a_rad^2)
a_tan = r*alpha = 1.1*4.25 = 4.675 m/s^2
a_rad = r*w^2 = 1.1*8.5^2 = 79.475 m/s^2
a = sqrt(4.675^2+79.475^2) = 79.62 m/s^2
angular displacement after t = 2 sec is theta = (0.5*alpha*t^2) = (0.5*4.5*2^2) = 9 rad
so the direction is 9 rad = 515.662 deg = 155.662 deg
d) angular position of the point P is 57.3 deg = 1 rad
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.