a 2 kg object is thrown upwards with an initial velocity of 16 m/s. At the peak
ID: 1791065 • Letter: A
Question
a 2 kg object is thrown upwards with an initial velocity of 16 m/s. At the peak of the trajectory the approximate magnitude of the net force and acceleration are __ N and ___ m/s/s a 2 kg object is thrown upwards with an initial velocity of 16 m/s. At the peak of the trajectory the approximate magnitude of the net force and acceleration are __ N and ___ m/s/s a 2 kg object is thrown upwards with an initial velocity of 16 m/s. At the peak of the trajectory the approximate magnitude of the net force and acceleration are __ N and ___ m/s/sExplanation / Answer
Let, we consider upwards direction +ve.
at peak of trajectory, v = 0
throughout the upwards motion, only gravity will wok on obect (downwarts)
Acceleration at peak of the trajectory,
a = -g
a = -9.8 m/s^2
magnitude of the net force at peak of the trajectory,
F = mg
F = 2*9.8
F = 19.6 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.