A 2.5-cm-tall object is 13 cm in front of a converging lens that has a 23 cm foc
ID: 1790809 • Letter: A
Question
A 2.5-cm-tall object is 13 cm in front of a converging lens that has a 23 cm focal length.
Part A
Calculate the image position.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
299cm
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
Part B
Calculate the image height.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
A 2.5-cm-tall object is 13 cm in front of a converging lens that has a 23 cm focal length.
Part A
Calculate the image position.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
s =299cm
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
Part B
Calculate the image height.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
h =SubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
use the basic lens equation:
1/p + 1/q = 1/f
p=object distance = +13 cm
q=image distance
f=focal length = + 23 cm
1/13 + 1/q = 1/23
1/q = 1/23 - 1/13
q = -29.9 cm, so the image is 29.9 cm in front of the converging lens (the sign convention for converging lenses is that positive image distances are behind the lens; positive object distances are in front of the lens)
the magnification is given by m = -q/p = 29.9/13 = 2.3
this means the image has the 2.3 times height as the object and is inverted
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.