A 2.400×10 2 M solution of NaCl in water is at 20.0 C . The sample was created b
ID: 882318 • Letter: A
Question
A 2.400×102 M solution of NaCl in water is at 20.0 C . The sample was created by dissolving a sample of NaCl in water and then bringing the volume up to 1.000 L . It was determined that the volume of water needed to do this was 999.4 mL . The density of water at 20.0 C is 0.9982 g/mL .
1)Calculate the molality of the salt solution.
2)Calculate the mole fraction of salt in this solution.
3)Calculate the concentration of the salt solution in percent by mass.
4)Calculate the concentration of the salt solution in parts per million.
Explanation / Answer
Molarity = 2.400×102 M
volume = 1 L
moles of NaCl = M x V = 2.400×102
weight of water = d x V
= 0.9982 x 999.4
= 997.6 g
= 0.9976 kg
(1) molality = moles of solute / solvent weight in kg
= 2.400×102 /0.9976
= 0.2405m
(2)
X1 = mole fraction of NaCl , X2 = mole fraction of H2O
m = molality
m2 = molar mass of NaCl
then formula
X1 / X2 = m x m2 / 1000
X1/ 1-X1 = m x m2 /1000
X1 / 1-X1 = 0.2405 x 58.5 / 1000
X1 = 0.014
mole fraction of NaCl = 0.014
(3) moles of NaCl = 2.400×102
mass of NaCl = moles x molar mass = 2.400×102 x 58.5 = 1.404 g
water mass = 997.6 g
total solution mass = 997.6 g + 1.404 = 999.004 g
salt mass % = (1.404 / 999.004 ) x 100
= 0.14 %
(4) concentration in ppm = (1.404 / 999.004 ) x 10^6
= 1405 ppm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.