Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 2.5-cm-thick sheet of plastic (k = 2.42 W/m.K) is to be bonded to a 5-cm-thick

ID: 1331448 • Letter: A

Question

A 2.5-cm-thick sheet of plastic (k = 2.42 W/m.K) is to be bonded to a 5-cm-thick aluminum plate (k = 205 W/m.K). The glue that will accomplish the bonding is to be held at a temperature of 325K to achieve the best adherence, and the heat to accomplish this bonding is to be provided by a radiant source. The convective heat-transfer coefficient on the outside surfaces of both the plastic and aluminum is 12W/m2.K, and the surrounding air is at 295 K. What is the required heat flux if it is applied to the surface of (a) the plastic?

Explanation / Answer

heat flux for plastic = q/A

here it is H = 1 / { 1/h1 + L1 / k1 + L2 / K2 + 1 / h2 }

= 1 / {(1 / 12) + (0.025 / 2.42) + (0.05 / 205) +( 1 / 12 )}

= 372075/65947

= 5.64 watt / m^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote