The rectangular coil in the figure below has 95 turns, is 25 cm wide and 30 cm l
ID: 1790577 • Letter: T
Question
The rectangular coil in the figure below has 95 turns, is 25 cm wide and 30 cm long, and is located in a magnetic field B = 0.14T directed out of the page as shown. Only half of the coil in the region of the magnetic field. The resistance of the coil is 25 N. Find the magnitude and direction of the induced current if the coil is moving with a velocity of 2.0 ms to the right, up the page, to the left, and down the page. to the left to the right A up the page NA down the page NA magnitude NA no direction no direction no direction no direction direction O clockwise clockwise clockwise clockwise o counterclockwise a counterclockwise a counterclockwise counterclockwise eBookExplanation / Answer
numebr of turns, n = 95
width, w = 25 cm = 0.25 m
l= 0.3 m
B = 0.14 T
resistance R = 25 ohm
when the coil moves to the right, or to the left, therte is no induced EMF as the flus through the coil does not change
when the coil moves up with the speed v = 2 m/s
rate of change of flux per loop = Bwv
induced emf = NBwv = 95*0.14*0.25*2 = 6.65 V
induced current, i = 6.65/25 = 0.266 A
direction = clockwise
when the coil goges down, the direction of current becomes counterclockwise and hte magnitude remains the same i = 0.266 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.