The records of Ellen\'s Boutique report the following data for the month of Apri
ID: 2422567 • Letter: T
Question
The records of Ellen's Boutique report the following data for the month of April:
Sales revenue................................................................$99,000
Sales returns.....................................................................2,000
Markups..........................................................................10,000
Markup cancellations.........................................................1,500
Markdowns.......................................................................9,300
Markdown cancellations......................................................2,800
Freight on purchases..........................................................2,400
Purchases (at cost)...........................................................48,000
Purchases (at sales price)..................................................88,000
Purchase returns (at cost)...................................................2,000
Purchase returns (at sales price).........................................3,000
Beginning inventory (at cost)..............................................30,000
Beginning inventory (at sales price)......................................46,500
Compute the ending inventory by the conventional retail inventory method.
Explanation / Answer
Effective purchase (at cost) = Purchase(at cost) - Purchase returns(at cost) + freight on purchases = $48000-$2000+$2400 = $48400
Beginning inventory at cost = $30000
Total = $48400+$30000 = $78400
Effective Purchase(at retail) = Purchase(at retail) - Purchase return(at retail)+ Markup - Markups cancellations = $88000-$3000+$10000-$1500 = $93500
Beginning inventory at retail = $46500
Total = $93500+$46500 = $140000
Cost/retail ratio = $78400/$140000 = 0.56 I.e. 56%
Now we calculate ending inventory at retail prIce
Effective sales = sales - sales returns + markdowns - markdowns cancellation = $99000-$2000+$9300-$800 = $105500
Ending inventory at retail = $140000-$105500 = $34500
Ending inventory at cost = $34500*56% = $19320
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.