The rechargeable batteries for a laptop computer need a muchsmaller voltage than
ID: 1669789 • Letter: T
Question
The rechargeable batteries for a laptop computer need a muchsmaller voltage than what a wall socket provides. Therefore, atransformer is plugged into the wall socket and produces thenecessary voltage for charging the batteries. The batteries arerated at 9.0 V, and a current of 232 mAis used to charge them. The wall socket provides a voltage of120 V.(a) Determine the turns ratio of the transformer. (b) What is the current coming from the wallsocket?
(c) Find the average power delivered by the wallsocket and the average power sent to the batteries. The rechargeable batteries for a laptop computer need a muchsmaller voltage than what a wall socket provides. Therefore, atransformer is plugged into the wall socket and produces thenecessary voltage for charging the batteries. The batteries arerated at 9.0 V, and a current of 232 mAis used to charge them. The wall socket provides a voltage of120 V.
(a) Determine the turns ratio of the transformer. (b) What is the current coming from the wallsocket?
(c) Find the average power delivered by the wallsocket and the average power sent to the batteries.
Explanation / Answer
(a) Ns / Np = Vs / Vp = 120V / 9.0V = 13.33˜13 (b) Vs / Vp = Ip / Is ==> Is = Vp Ip / Vs = 9 * 231 x 10-3 / 120 = 17.325 mA (c) Pavg = IsVs = 17.325 * 120 = 2079 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.