The rectangular coil in the figure below has 70 turns, is 25 cm wide and 30 cm l
ID: 1466826 • Letter: T
Question
The rectangular coil in the figure below has 70 turns, is 25 cm wide and 30 cm long, and is located in a magnetic field B = 0.14 T directed out of the page as shown. Only half of the coil in the region of the magnetic field. The resistance of the coil is 19 . Find the magnitude and direction of the induced current if the coil is moving with a velocity of 1.7 m/s to the right, up the page, to the left, and down the page.
no direction clockwise counterclockwise
no direction clockwise counterclockwise
no direction clockwise counterclockwise
no direction clockwise counterclockwise
please explain in details why you answer each question
to the right up the page to the left down the page magnitude 1(No Response) A 2(No Response) A 3(No Response) A 4(No Response) A directionno direction clockwise counterclockwise
no direction clockwise counterclockwise
no direction clockwise counterclockwise
no direction clockwise counterclockwise
Explanation / Answer
here ,
number of turns , N = 70
width , w = 25 cm
length , L = 30 cm
B = 0.14 T
R = 19 Ohm
v = 1.7 m/s
for the motion to the right
the current will be zero
direction : no direction
-----------------
up the page
current = 70 * 0.25 * 0.14* 1.7/19
current = 0.219 A
as the magnetic flux is increasing
the direction of current is CLOCKWISE
--------------------
for the current to the left
the current will be zero
direction : no direction
--------------------------------
down the plane
current = 70 * 0.25 * 0.14* 1.7/19
current = 0.219 A
as the magnetic flux is decreasing
the direction of current is COUNTER CLOCKWISE
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.