Two ideal solenoids are arranged concentrically in upright positions so that the
ID: 1790512 • Letter: T
Question
Two ideal solenoids are arranged concentrically in upright positions so that their windings circle in opposite directions as viewed from above. The outer solenoid has a diameter of
20 cm and a leng th of 100cm, and consists of 1000 turns. It is hooked to a current source so the current enters the coil at the top and increases at 60 milliamps per minute. The inner solenoid has the same length, half the diameter, and half the turns. It ishooked to a volt meter such that the positive terminal is connected to the top. Both solenoids are immersed in a liquid with a magnetic permeability of 1 mT·m/A. Find the voltage the meter will show after the current has been activated
Explanation / Answer
diameter D = 20 cm
length L = 100 cm
dI/dt = 60 mA/min = 10^-3 A/second
magnetic field inside the outer solenoid B = u*N1/L*I
magnetic flux through inner solenoid phi = N2*B*A^2
phi = N2*u*N1*I*pi*r2^2 / L
r2 = D2/2 = 20/2 = 10 cm = 0.10 m
emf induced = rate of change in flux
emf = (d/dt)*(phi)
emf = (N1*N2*u*pi*r^2/L)*(dI/dt)
emf = (1000*500*10^-3*pi*0.10^2 / 1.0)*10^-3
voltmeter reading = 0.0157 volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.