Two ice skaters, Daniel (mass 60.0kg ) and Rebecca (mass 45.0kg ), are practicin
ID: 1377878 • Letter: T
Question
Two ice skaters, Daniel (mass 60.0kg ) and Rebecca (mass 45.0kg ), are practicing. Daniel stops to tie his shoelace and, while at rest, is struck by Rebecca, who is moving at 12.0m/sbefore she collides with him. After the collision, Rebecca has a velocity of magnitude 8.00m/s at an angle of 53.1? from her initial direction. Both skaters move on the frictionless, horizontal surface of the rink.
Part A
What is the magnitude of Daniel's velocity after the collision?
Part B
What is the direction of Daniel's velocity after the collision?
Part C
What is the change in total kinetic energy of the two skaters as a result of the collision?
v = m/sExplanation / Answer
let danien's direction be at angle theta with rebecca's original direction and speed be v.
then conserving momentum along perpendicular to rebecca's original direction:
0=45*8*sin(53)+60*v*sin(theta)
v*sin(theta)=-4.79
conserving momentum along rebecca's original direction:
45*12=45*8*cos(53)+60*v*cos(theta)
v*cos(theta)=5.39
so theta=-41.63 degrees
v=7.21 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.