Two ice skaters, Daniel (mass 60.0kg ) and Rebecca (mass 45.0kg ), are practicin
ID: 1393727 • Letter: T
Question
Two ice skaters, Daniel (mass 60.0kg ) and Rebecca (mass 45.0kg ), are practicing. Daniel stops to tie his shoelace and, while at rest, is struck by Rebecca, who is moving at 14.0m/s before she collides with him. After the collision, Rebecca has a velocity of magnitude 8.00m/s at an angle of 52.1? from her initial direction. Both skaters move on the frictionless, horizontal surface of the rink.
A)What is the magnitude of Daniel's velocity after the collision?
B)What is the direction of Daniel's velocity after the collision?
C)What is the change in total kinetic energy of the two skaters as a result of the collision?
Explanation / Answer
before collision
initial momentum = Pix = mr*vr = 45*14 = 630 kg m/s
piy = 0
after collision
final momentum = Pfx = 45*8*cos52.1 + 60*Vd*costheta
Pfy = 45*8*sin52.1 + 60*Vd*sin theta
from momentum conservation
Piy = Pfy
45*8*sin52.1 + 60*Vd*sin theta = 0
60*Vd*sin theta = -284.1
vd*sintheta = -4.735
Pfx = Pix
45*8*cos52.1 + 60*Vd*costheta = 630
vd*sintheta = 6.81 m/s
par4t(A)
vd = sqrt(4.735^2+6.81^2) = 8.3 m/s
------
part (B)
theta = tan^_1(4.735/8.3) = 29.7 degrees with the initial direction
---------------------
part(C)
KEi = 0.5*45*14^2 = 4410 J
KEf = (0.5*45*8^2)+(0.5*60*8.3^2) = 3506.7 J
change = KEf - KEi = 903.3 J <----------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.