Two ice pieces of identical mass move towant each other with identical speeds, c
ID: 1409968 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
Initial KE of both icecubes = m*v^2
Finally, assume that the KE was used up in evaporating and heating the water
vrms = sqroot(3RT/M) = 11.2*10^3 m/s
now molar mass per kg of water = M
m kg water = m litre water = m1/22.4 mol = m18/22.4*1000
T = m4043.3212 K ( steam)
so, m*33400 + m*2260000 + m*4186*100 + m*19960*(m4043.3212 - 100) = mv^2
v = 1514575.693 miles/s = 420.71547 miles/hr
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.