Two horizontal metal plates, each 10.0 cm square, are aligned 1.00 cm apart with
ID: 1654295 • Letter: T
Question
Two horizontal metal plates, each 10.0 cm square, are aligned 1.00 cm apart with one above the other. They are given equal-magnitude charges of opposite sign so that a uniform downward electric field of 2200 N/C exists in the region between them. A particle of mass 2.00 1016 kg and with a positive charge of 1.07 106 C leaves the center of the bottom negative plate with an initial speed of 1.11 105 m/s at an angle of 37.0° above the horizontal.
(a) Describe the trajectory of the particle.
parabola
helix
circle
straight line
(b) Which plate does it strike?
negative platepositive plate
It does not strike either plate.
(c) Where does it strike, relative to its starting point? (Enter the horizontal distance from the initial position.)
______ m
Explanation / Answer
(A) parabola
a = q E / m = (1.07 x 10^-6) (2200) / (2 x 10^-16)
a = 1.177 x 10^13 m/s^2 towards negative plate
lets calulate maximum height,for that
vf^2 - vi^2 = 2 a d (in perpendicular to plate's direction)
0^2 - (1.11 x 10^5 x sin37)^2 = 2(-1.177 x 10^13) h
h = 1.90 x10^-4 m Or 0.019 cm
so it will not strike the positive plate for sure.
now range of this projectile,
R = (1.11 x 10^5)^2 sin(2x 37) / (1.177 x 10^13)
R = 1 x 10^-3 m Or 0.10 cm that is less than 5 cm.
hence it will strike the negative plate ..........Ans
(c) distance = 1 x 10^-3 m from it ...........Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.