A mass m = 6.3 kg rests on a frictionless table. It is connected by a massless a
ID: 1790320 • Letter: A
Question
A mass m = 6.3 kg rests on a frictionless table. It is connected by a massless and frictionless pulley to a second mass m2 3.3 kg that hangs freely. 1) What is the magnitude of the acceleration of block 1? 3.37 m/s Submit 2) What is the tension in the string? 21.2 N Submit 3) | Now the table is tilted at an angle of = 75° with respect to the vertical. Find the magnitude of the new acceleration of block 1 23.37 m/st Submit 4) At what "critical" angle will the blocks NOT accelerate at all? 1 submit 5) Now the angle is decreased past the "critical angle so the system accelerates in the opposite direction. If 30 find the magnitude of the acceleration. m/s SubmitExplanation / Answer
1) on m2: 3.3g - T = 3.3 a
on m1: T = 6.3 a
(3.3 x 9.81) / (3.3 + 6.3) = a
a =3.37 m/s^2
2) T = 6.3 a = 21.2 N
3) 3.3g - T = 3.3 a
T - 6.3 g cos75 = 6.3 a
a = (3.3 - 6.3 cos75) (9.81) / (3.3 + 6.3)
a = 1.71 m/s^2
4) then 3.3g - 6.3 g cos(theta) = 0
theta = 58.4 deg
5) T - 3.3 g = 3.3 a
6.3 g cos30 - T = 6.3a
a = 2.20 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.