A mass m = 15 kg is pulled along a horizontal floor with NO friction for a dista
ID: 1297416 • Letter: A
Question
A mass m = 15 kg is pulled along a horizontal floor with NO friction for a distance d =6.8 m. Then the mass is pulled up an incline that makes an angle ? = 27
A mass m = 15 kg is pulled along a horizontal floor with NO friction for a distance d =6.8 m. Then the mass is pulled up an incline that makes an angle ? = 27A degree with the horizontal and has a coefficient of kinetic friction ?k = 0.36. The entire time the massless rope used to pull the block is pulled parallel to the incline at an angle of ? = 27A degree (thus on the incline it is parallel to the surface) and has a tension T =47 N. 1) What is the work done by tension before the block goes up the incline? (On the horizontal surface.) J 2) What is the speed of the block right before it begins to travel up the incline? m/s 3) What is the work done by friction after the block has traveled a distance x = 2.5 m up the incline? (Where x is measured along the incline.) J 4) What is the work done by gravity after the block has traveled a distance x = 2.5 m up the incline? (Where x is measured along the incline.) J 5) How far up the incline does the block travel before coming to rest? (Measured along the incline.) mExplanation / Answer
1) The force pulling the block is 47*cos27
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.