A mass m 1 = 6.6 kg rests on a frictionless table. It is connected by a massless
ID: 1881872 • Letter: A
Question
A mass m1 = 6.6 kg rests on a frictionless table. It is connected by a massless and frictionless pulley to a second mass m2= 3.8 kg that hangs freely.
1)What is the magnitude of the acceleration of block 1?
2)What is the tension in the string?
3)Now the table is tilted at an angle of = 69° with respect to the vertical. Find the magnitude of the new acceleration of block 1.
4)At what “critical” angle will the blocks NOT accelerate at all?
5)Now the angle is decreased past the “critical” angle so the system accelerates in the opposite direction. If = 23° find the magnitude of the acceleration.
6)Compare the tension in the string in each of the above cases on the incline:
T at 69° = Tcritical = T at 23°
T at 69° > Tcritical > T at 23°
T at 69° < Tcritical < T at 23°
I NEED ONLY THE ANSWER FOR PART 5 AND 6.
Explanation / Answer
5)
Acceleration, a = (m1g cos(theta) - m2g) /(m1 + m2)
a = (6.6 x 9.8 x cos23 - 3.8 x 9.8)/(6.6 + 3.8) = 2.14 m/s^2
6)
T69 = m2g - m2a
T_critical = m2 and T69 = m2g + m2a
So, T at 69 < T_critical < T at 23
Comment in case any doubt please rate my answer....
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.