A mass m = 14.0 kg rests on a frictionless table and accelerated by a spring wit
ID: 2170214 • Letter: A
Question
A mass m = 14.0 kg rests on a frictionless table and accelerated by a spring with spring constant k = 4691.0 N/m. The floor is frictionless except for a rough patch. For this rough path, the coefficient of friction is ?k = 0.47. The mass leaves the spring at a speed v = 3.4 m/s. What is the length of the rough spot? In a new scenario, the block only makes it (exactly) half-way through the rough spot. How far was the spring compressed from its unstretched length? In this new scenario, what would the coefficient of friction of the rough patch need to be changed to in order for the block to just barely make it through the rough patch?Explanation / Answer
Energy stored in the spring is transferred to the block and this is the work done by the spring.
1/2 . k . x^2 = 0.5 . 4691 . 0.47^2 = 518.12 J
Block speed = 2 . E / m = 2 . 518.12 / 14 = 8.65 m/s
Friction force = 14 . 9.8 . 0.4 = 54.88 N
Work done by friction = F . d = 54.88 . 3.4 = 186.5 J
Energy remaining = 518.12.8 – 186.56 = 332.1 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.